Mapping of Applications to MPSoCs

Map2MPSoC 2011

June 28-29, 2011      St. Goar, Germany organised and funded by ARTIST 

Rheinfels Castle, St. Goar, Germany

Tuesday, June 28th, 2011

12:00 Lunch
13:00 Peter Marwedel (TU Dortmund, D) Opening
13:15 Firew Siyoum, Sander Stuijk, Marc Geilen (TU Eindhoven, NL) Mapping Software-Defined Radio Applications onto MPSoCs
13:45 Philipp A. Hartmann, Kim Grüttner, Frank Oppenheimer, Wolfgang Nebel (Offis & U. Oldenburg, Oldenburg, D) Flexible Mapping of Concurrent Object-Oriented Applications to MPSoC Platforms
14:15 Teodora Petrisor, Eric Lenormand, Corinne Ancourt, François Irigoin (Thales & MINES ParisTech, F) A complete industrial multi-target graphical tool-chain for parallel implementations of signal/image applications
14:45 Maximilian Odendahl, Weihua Sheng, Stefan Schürmans, Anastasia Stulova, Jeronimo Castrillon, Rainer Leupers (RWTH Aachen, D) MPSoC Mapping Exploration by using Calibrated Models
15:15 Break
15:45 Iuliana Bacivarov, Lars Schor, Hoeseok Yang, and Lothar Thiele (ETH Zürich, CH) Thermal-Aware Design of Real-Time Multi-Core Embedded Systems
16:15 Christian El Salloum, Peter Puschner (TU Vienna, A) Mapping Safety-Critical Applications to Multi-Processor Systems-on-a-Chip
16:45 Olivera Jovanovic (TU Dortmund, D) Memory-aware mapping of applications to MPSoCs
17:15 Zubair Wadood Bhatti, Narasinga Rao Miniskar, Davy Preuveneers, Yolande Berbers (KUL & IMEC, Leuven, B) Exploring energy-throughput tradeoffs for scratchpad-aware mapping of dataflow graphs on heterogeneous MPSoCs
17:45 Discussion
18:15 Session ends
19:00 Departure for social event
19:30 Social event

Wednesday, June 29th, 2011

9:00 Daniel Cordes (ICD, Dortmund, D) Automatic Extraction of Parallelism for Embedded Software
9:30 Janmartin Jahn, Jörg Henkel (KIT, Karlsruhe, D) Generation of software pipelines from sequential C programs
10:00 Stefan J. Geuns, Joost P.H.M. Hausmans and Marco J.G. Bekooij (Univ. Twente & NXP, NL) Parallelization of Sequential Programs with Periodic Sources and Sinks
10:30 Break
11:00 Peter Poplavko, Pascal Fradet, Alain Girault (INRIA Rhône-Alpes, Grenoble, F) A Statically Analyzable Dataflow Model for Dynamic Streaming
11:30 Andreas Simbürger, Armin Größlinger, Christian Lengauer (Uni Passau, D) Feedback-Directed Polyhedral Optimization at Run Time
12:00 Dirk Tetzlaff, Sabine Glesner (TU Berlin, D) Towards Predicting Recursion Depth using Machine Learning
12:30 Discussion
13:00 Lunch
14:00 End of workshop

Note: All presentation slots include the time for discussions!

(c) Artist Consortium, All Rights Reserved - 2006, 2007, 2008, 2009

Réalisation Axome - Création de sites Internet